Gyógynövényes-, kertész-szemlélődős séták

Szeretném újra indítani, illetve folytatni a tavalyi évben abba maradt gyógynövényes sétákat.
Egyelőre pár alkalomra gondoltam, vegetációs időszakban amikor már vannak növekedésben lévő zöld növények, aztán majd valahogy együtt gondolkodva kialakul egy stabil rend. Hiszem, hogy a kert és a növények egy dinamikusan változó élőlény, így ha ezt a ritmust követjük, akkor nagy hibát nem tudunk véteni.
Az alapvető koncepció, hogy sétáljunk, vizsgáljuk meg a lábunk elé kerülő „gizgazt” és nézzük meg mire jó nekünk, mit mutat meg – milyen információkat vonhatunk le jelenlétéből. Megnézzük mik azok az ismertető jegyek, ami alapján felismerjük a növényeket, picit botanikai szemmel is tekintve rájuk. Így megismerjük az adott növény ökológiai szerepét egy adott helyen, emellett pedig megismerjük esetleges gyógyhatásait, alkalmazási lehetőségeit. Aztán üljünk le együtt egy picit, és beszélgessünk egymással, egymásra figyelve. Szeretném összeolvasztani a növények kertészeti szerepét, gyógyhatásait, ökológiai jelentőségét és nem utolsó sorban a lelkünkre való hatásukat.
A tavalyi év nagy lépéseket hozott számomra, amikor elkezdtem a MATE Budai kampuszán egy szakmérnöki képzést ökologikus zöldfelület kezelő-, és történeti kert kezelő szakirányon. Ahogy újra alámerültem a szakma alapvető, régi rendet követő tudásanyagában, melyet most a klímaadaptált lehetőségekkel igyekszünk sok-sok szakember társammal összeilleszteni és új irányvonalat lefektetni és követni, újra felébredt bennem a tudásvágy… Még többet tudni, tanulni, megismerni. Rengeteg szakkönyvet olvasok, előadásokat, konferenciákat hallgatok meg. Az egyetemi oktatás mellett, elvégeztem egy ájurvéda öngyógyító alaptanfolyamot, mélyebbre merültem a jóga világában, megismerve így egy teljesen más szemléletet.
Úgy érzem, hogy szeretném ezeket az új, de néha évezredes tapasztalatokon alapuló tudásmorzsákat tovább adni, olyan embereknek akik nyitottak egy picit többet látni/hallani/érezni a világból mint amit hétköznapi keretek között szoktunk használni. Természetesen mindezt teszem az én jelenlegi tudásszintemen.
Igyekszem majd alkalmazni a tavaly jól szerepelt „feladatokat”, így tervezek kitöltős kvízt, illatos növény ismeretet, illóolaj felismerést, szárított gyógynövény felismerést… Alapvetően mindig az adott alkalomhoz köthető fajok lesznek a főszereplők. Megint gyűjtök majd össze otthon könnyen elkészíthető recepteket, praktikákat.
A lebonyolítást végtelenül egyszerűen tervezem: a Gőtés-tónál találkozunk, sétálunk egyet, és letelepszünk a végén a fűbe 😊 Később, más alkalommal mehetünk majd másfelé is, ezt mindig lebeszélhetjük közösen.
Végig gondolva a gyógynövények virulását, az alábbi hónapokkal terveznék 1-1 délutánt: április, június, augusztus második fele, október eleje. Ha nagyon spiri-boszi szeretnék lenni, akkor igazodnék a holdtöltékhez 😊
Varga Judit kertészmérnök