Marhavagonokban kellett elhagyniuk az országot
“A magyarországi németek szenvedéstörténete emlékeztessen minket arra, hogy minden ember elidegeníthetetlen joga ott élni, ahová született.”
Szentmisével kezdődött a január 31-én tartott megemlékezés a békásmegyeri Szent József-templomban. Ezt követően a templom falán elhelyezett emléktáblánál Neubrandt Istvánné a Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Braunhaxler Egyesület nevében köszöntötte az egybegyűlteket a Németországba kitelepített német ajkú civil áldozatok és az itthon maradt szétszakadt családok megemlékezésének napján.
Menczer Erzsébet, a Szovjetunióban volt magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetének (SZORAKÉSZ) elnöke beszédében felidézte az 1946. január 19-én kezdődött eseményeket, amikor is a magyarországi németek szervezett elűzetése megkezdődött és az otthonaikból kényszerrel nyugatra telepítendő első budaörsi lakosokat szállító vonatszerelvények elindultak.
“Európa egyesítésének egyik legfontosabb oka éppen az volt, hogy soha többé ne fordulhasson elő ilyen szörnyűség. Mint mondta, a legkisebb esélyt sem adhatjuk egy olyan világ eljövetelének, ahol hasonló rendeletek és listák születhetnek, mint ami megtörtént 70 évvel ezelőtt. Csak akkor vagyunk képesek megvédeni a különböző nemzetiségű állampolgárainkat a külső támadásoktól és az azokat kiszolgáló belső csatlósoktól, ha erős szuverén ország vagyunk, erős kormánnyal.
A magyarországi sváb közösség Magyarország és a magyar kultúra szerves és elválaszthatatlan része. A magyarországi németek szenvedéstörténete emlékeztessen minket arra, hogy minden ember elidegeníthetetlen joga ott élni, ahová született.”- hangsúlyozta végül Menczer Erzsébet.
A beszédek után elsőként Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata nevében Bús Balázs polgármester, a Szovjetunióban volt magyar Politikai Rabok és kényszermunkások Szervezete (SZORAKÉSZ) és a Gulág Emlékbizottság nevében Menczer Erzsébet, a FIDESZ Óbuda-Békásmegyeri Szervezete nevében Puskás Péter alpolgármester és Kemény Krisztina önkormányzati képviselő, Óbuda-Békásmegyer Német Nemzetiségi Önkormányzata nevében Aradi Istvánné alelnök, a Braunhaxler Egyesület nevében Pappné Windt Zsuzsanna elnök, majd a jelenlévő magánszemélyek helyezték el a tisztelet és a megemlékezés koszorúit, virágait.
forrás: obuda.hu